Solární panely, fotovoltaické elektrárny

Neplaťte monopolním dodavatelům energií a staňte se nezávislí a to pro svou budoucnost, kdy již v důchodovém věku nebudete moc tolik utrácet a platit monopolním dodavatelům energií, jako dnes.  

 

Neplaťte monopolním dodavatelům energií a staňte se nezávislí a to pro svou budoucnost, kdy již v důchodovém věku nebudete moc tolik utrácet a platit monopolním dodavatelům energií, jako dnes.   

Pokrok v solární technice a pokles cen během posledních let umožnil aby si prakticky každý na svém domě vybudoval vlastní zdroj elektrické energie. Střešní elektrárny se stávají stále běžnější součástí budov a dnes slouží především na pokrytí vlastní spotřeby elektrické energie. V některých státech světa je dokonce fotovoltaická elektrárna již povinnou součástí všech novostaveb.

Tyto stránky se snaží v jednotlivých oddílech přiblížit jak vlastně solární panely fungují, vysvětlit rozdíly mezi základními typy a v katalogu pak nabídnout řešení pro různé uživatele. V menu Návrh online je možné provést rychlý orientační výpočet výkonu elektrárny podle velikosti střechy.

Solární panely

Základem každého solárního panelu jsou solární články, které pracují na principu foto-voltaického jevu. Částice světla, fotony, dopadají na článek a svou energií z krystalů křemíku „vyrážejí“ elektrony. Polovodičová struktura ... solární panely

Fotovoltaické elektrárny

představují jednoduchý a elegantní způsob, jak sluneční paprsky přeměnit na elektřinu. Jejich provoz je zcela nehlučný, nevyžadují žádnou obsluhu a jen nepatrnou údržbu. Provozní náklady jsou nulové a po uplynutí životnosti je elektrárna navíc plně recyklovatelná ... fotovoltaické elektrárny

Má investice do elektrárny ještě smysl ?

Investice do fotovoltaické elektrárny i po zrušení provozní podpory od roku 2014 může přinést velmi zajímavé zhodnocení vlastních volných prostředků, které bude podstatně vyšší než jakýkoli spořící účet, státní dluhopis, dluhopisový fond, apod. Pro optimální výsledek je ovšem důležité správně dimenzovat velikost fotovoltaické elektrárny vzhledem k průměrné spotřebě v objektu, kde bude elektrárna instalována.

Je potřeba počítat s tím, že běžná fotovoltaika vyrábí elektřinu pouze přes den a její výkon dosahuje vrcholu mezi 10 - 14 hodinou. Ideální pro instalaci fotovoltaiky jsou proto budovy a provozovny, kde je dostatečná část odběru ze sítě realizována během dne.

Pokud nás zajímá konkrétní výnosnost investice můžeme pro první přiblížení uvést, že finanční prostředky investované do vlastní elektrárny můžou přinést za dobu její životnosti zhodnocení i více než 9% ročně. Velmi ovšem záleží na tom, jak velkou část vyrobené elektřiny si dokážeme sami spotřebovat. Ideálem je 100% využití, protože dodávat ji do sítě se nevyplatí. Můžeme pro to použít zařízení pro řízení vlastní spotřeby, která umí v době přebytku elektřiny zapnout různé dodatečné spotřebiče. Nejčastěji se přebytky využívají na ohřev vody v elektrickém ohřívači, ohřev a filtraci bazénu, v topné sezóně pak pro přitápění pomocí přímotopných i akumulačních topidel.

Podrobně se ekonomickému hodnocení fotovoltaického systému věnujeme v tématu ekonomika elektrárny.

Proč mít vlastní zdroj elektřiny?

Protože ceny elektrické energie se během příštích deseti let přibližně zdvojnásobí. Statistiky to říkají jasně: za posledních deset let stoupla u nás cena elekřiny o 80%. Zatímco v roce 2000 průměrná domácnost platila 2,50Kč za 1kWh,  o deset let později je to už více než 4,50 Kč/kWh. Srozumitelně řečeno, elektřina po uvolnění regulace v roce 2001 stoupá ročním tempem 8 procent. Může za to především nedostatečný výkon elektráren v okolních státech, inflace, ubývající zásoby uhlí v Evropě a konec konců i výstavba nových zdrojů obnovitelné energie.

Více se o tématu vývoje cen elektřiny dozvíte v oddílu Proč elektřina zdražuje.

Sluneční energie

S průměrnými 1.400-1.800 hodinami slunečního svitu za rok je snadné pochopit proč má fotovoltaika v ČR smysl. 

Vždyť za tuto dobu dopadne na 1m2 střechy obrovské množství energie. Podle regionu to dělá 1.000-1.200 kWh za rok. Pro srovnání, průměrná domácnost u nás spotřebuje ročně asi 3.500kWh elektrické energie. Pokud bychom uměli veškerou dopadenou energii přeměnit na elektřinu, pro pokrytí naší celoroční spotřeby bychom potřebovali jen asi 3m2 plochy střechy. Ve skutečnosti je účinnost přeměny dopadajícího záření na elektřinu nižší, dnešní solární neboli fotovoltaické panely  mají účinnost 14-16%, nejšpičkovější panely dosahují účinnosti přes 20%.

Menu

Katalog produktů

Hybridní elektrárny KATALOG

Napište nám

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů